Karmeli nimi ja olemus


Karmeli nimi

Karmeli oli vana aja Saaremaa kihelkonna nimi, mille aladel me toimetame tänases päevas. Väga paljud tunnevad ja teavad kunagist Karmelit tänapäevasema Kaarma nime all. Tõsi, nüüdseks on seegi nimi oma suurust kaotanud, kuid olemas on ta ikka. Kunagine kihelkond paiknes ja paikneb Kuressaarest veidi maad põhja suunas, aga mitte kaugel. Nii pärinevadki kõik Karmeli tooted nendeltsamadelt maadelt Kuressaare ümbrusest, Saaremaa keskelt. Rohkem saaremaisem ei saagi olla.

 

Karmeli olemus

Siinsed põllud on erinevaid töid, taimi ja nende kasvatamisel nähtud vaeva näinud juba aastasadu. Nüüd oleme odra, nisu ja rapsi kõrvale leidnud uusi kultuure põldtudra ja tatra näol, mis võiksid väga hästi sobida tervislikkust, naturaalsust ja lihtsust hindavale toidulauale. Meie tatrad ja tudrad on kasvanud kenasti keemiavabalt, sellesama saaremaise tuule, vihma ja päikese käes. Ja kuigi meil ei ole oma pakenditel “öko” märgist, ei tähenda see kaugeltki, et tegemist ei oleks puhta kraamiga. Ehk oleme sama “ökod” kui on kellegi vanavanemate aiast korjatud õunad või sõstrad. Ka neil ei ole märki, kuid ometigi teavad kõik, et see ongi see öige ja puhas asi.

Ka hilisem käitlemine käib nii nagu peab. Kuivatame, hoiustame parimal võimalikul viisil. Samuti püüame oma tooraine muudest seemnetest (nt umbrohuseemned) ja taimeosadest võimalikult puhtaks saada. Kui tatar on kooritud, püüame aina rohkem ja rohkem selles suunas, et tatrapakist leiate ainult seda, mida soovisite – minimaalselt kestatükke, palju puhast ja ilusat tatart. Tatrakestadest teeme muide ka igati häid ja mõnusaid tatrapatju. Kel soovi, küsige julgesti.

Me ei ole suured, kuid mida me teeme, teeme hästi ja nii, et kõik rahul oleksid.